Technical Program

The final conference program is now available as a PDF: Detailed program

Overview

Time Auditorium Q-II Room QBF09 Room QBF14 Room QBF15

Wednesday, May 20

09:00-10:40   T1: Tutorial 1 T2: Tutorial 2 T3: Tutorial 3
10:40-11:00 coffee break
11:00-12:20   T1: Tutorial 1 T2: Tutorial 2 T3: Tutorial 3
12:20-13:40 Lunch break
13:40-15:00   S1: Practical wireless S2: Visible wireless S3: Wireless feedback
15:00-16:30   T4: Tutorial 4 T5: Tutorial 5 T6: Tutorial 6
16:30-16:50 coffee break
16:50-18:10   T4: Tutorial 4 T5: Tutorial 5 T6: Tutorial 6
18:30-20:00 Welcome reception

Thursday, May 21

09:00-09:15 Welcome addresses      
09:15-09:25 Salute from the sponsors      
09:25-10:40 K1: Keynote 1      
10:40-11:00 coffee break
11:00-12:20   S4: Wireless coding S5: Secure wireless S6: Wireless applications
12:20-13:40 Lunch break
13:40-14:50 K2: Keynote 2      
14:50-17:50   S7: Wireless MIMO W1: Opening talk W2: Special session 5GCodes
15:30-17:50   W1: Special session WD2DC
16:10-16:30   coffee break
16:30-17:50   S8: Wireless OFDM
18:30-23:00 Social dinner

Friday, May 22

09:00-10:20 K3: Keynote 3      
10:20-10:40 coffee break
10:40-12:20   S9: Wireless channel S10: Green Wireless S11: Wireless access
12:20-13:40 Lunch break
13:40-15:20   S12: Wireless learning S13: Wireless transport S14: Wireless sharing
15:20-15:40 coffee break
15:40-17:20     S15: Wireless networking S16: Wireless relay

Detailed program

Wednesday, May 20

09:00 – 10:40

T1: Tutorial 1

The Path Towards 5G – Essential Technologies, Protocols and Tools for Enabling 5G Mobile Communications
Marco Di Renzo, Christos Verikoukis, Erik G. Larsson, Eduard Jorswieck, Cheng-Xiang Wang
Room: Room QBF09

T2: Tutorial 2

Network Coding for Cloud Storage and Content Delivery
Daniel E. Lucani, Frank H.P. Fitzek
Room: Room QBF14

T3: Tutorial 3

Multi-Carrier waveforms: State of the Art and Challenges in a 5G perspective
Pierre Siohan (presenting), Hao Lin
Room: Room QBF15

10:40 – 11:00

coffee break

11:00 – 12:20

T1: Tutorial 1

continued after the coffee break
Room: Room QBF09

T2: Tutorial 2

continued after the coffee break
Room: Room QBF14

T3: Tutorial 3

continued after the coffee break
Room: Room QBF15

12:20 – 13:40

Lunch break

13:40 – 15:00

S1: Practical wireless

Room: Room QBF09
13:40 Android Based Toolset for NFC Tag Testing and Performance Evaluation
Aage Andre Haaland Dahl (University of Oslo & Gold As, Norway); Thomas Plagemann (University of Oslo, Norway); Ali Zaher (Oslo University, Norway)
14:00 Off- Body Channel Measurements, Modelling & Comparison of Wrist Mounted Antennas
Mohammad W Abdullah, Evangelos Mellios, Maciej Klemm and Geoffrey Hilton (University of Bristol, United Kingdom)
14:20 Applicability of Frequency Selective Surfaces to Enhance Mobile Network Coverage in Future Energy-Efficient Built Environments
Ari Asp, Anil Baniya, Syed Fahad Yunas, Jarno Niemelä and Mikko Valkama (Tampere University of Technology, Finland)
14:40 Adaptive Relay Activation in the Network Coding Protocols
Peyman Pahlevani and Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany)

S2: Visible wireless

Room: Room QBF14
Chair: Marcos D Katz (University of Oulu, Finland)
13:40 Precoded Single-Cell Multi-User MISO Visible Light Communications
Tezcan Cogalan (University of Edinburgh, United Kingdom); Harald Haas (The University of Edinburgh, United Kingdom); Erdal Panayirci (Kadir Has University, Turkey)
14:00 An Efficient Repeater Assisted Visible Light Communication
Samrat Vikramaditya Tiwari, Atul Sewaiwar and Yeonho Chung (Pukyong National University, Korea)
14:20 Data Downloading on the Coverage of Visible Light Communication
Helal Chowdhury (Telecommunication laboratory, university of oulu, Finland)
14:40 Linear Precoder Performance of Massive MIMO Systems in near LOS Environments: Application to mmWave Transmission
Antoine Rozé (Bcom, France); Maryline Hélard (INSA Rennes & IETR Institute of Electronics and Telecommunications of Rennes, France); Matthieu Crussière (IETR – Electronics and Telecommunications Research Institute of Rennes (IETR) & INSA – National Institute of Applied Sciences, France); Charlotte Langlais (Télécom Bretagne, France)

S3: Wireless feedback

Room: Room QBF15
Chair: Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy)
13:40 Dynamic Outer Loop Link Adaptation for the 5G Centimeter-Wave Concept
Marta Gatnau Sarret (Aalborg University & Nokia, Denmark); Davide Catania (Aalborg University, Denmark); Frank Frederiksen (Nokia Siemens Networks, Denmark); Andrea F. Cattoni, Gilberto Berardinelli and Preben Mogensen (Aalborg University, Denmark)
14:00 Intercell Interference Management For Downlink Beamforming With Imperfect CSI
Mati Tshangini (Kings College, United Kingdom); Mohammad Reza Nakhai (King’s College London, United Kingdom)
14:20 Joint Power and Sensing Optimization for Hybrid Cognitive Radios with limited CSIT
George A Ropokis (Research Academic Computer Technology Institute, Greece); Christos G. Tsinos (University of Patras, Greece); Miltiades C. Filippou (University of Edinburgh, United Kingdom); Kostas Berberidis (University of Patras, Greece); David Gesbert (Eurecom Institute, France); Tharmalingam Ratnarajah (The University of Edinburgh, United Kingdom)
14:40 Interpolated UQ vs RVQ as Limited Feedback for Broadband Channels
Sara Teodoro (University of Aveiro & Instituto de Telecommunicações, Portugal); Adão Silva (Instituto de Telecomunicações (IT)/University of Aveiro, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa, Portugal); Atílio Gameiro (Instituto de Telecomunicações / Universidade de Aveiro, Portugal)

15:00 – 16:30

T4: Tutorial 4

Small Cells and Device-to-Device Networks towards the 5G Era: Fundamentals, Applications, and Resource Allocation using Game Theory
Vaggelis G. Douros, George C. Polyzos
Room: Room QBF09

T5: Tutorial 5

Understanding the IoT evolution to master the IoT revolution
Antonio Iera, Giacomo Morabito, Luigi Atzori
Room: Room QBF14

T6: Tutorial 6

Efficient Network Handling Techniques on Android Platform
Peter Ekler, Bertalan Forstner
Room: Room QBF15

16:30 – 16:50

coffee break

16:50 – 18:10

T4: Tutorial 4

back after the coffee break
Room: Room QBF09

T5: Tutorial 5

back after the coffee break
Room: Room QBF14

T6: Tutorial 6

back after the coffee break
Room: Room QBF15

18:30 – 20:00

Welcome reception

Thursday, May 21

09:00 – 09:15

Welcome addresses

Local academic authorities
Room: Auditorium Q-II

09:15 – 09:25

Salute from the sponsors

Conference sponsors
Room: Auditorium Q-II

09:25 – 10:40

K1: Keynote 1

Erik Dahlman
Room: Auditorium Q-II

10:40 – 11:00

coffee break

11:00 – 12:20

S4: Wireless coding

Room: Room QBF09
Chair: Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany)
11:00 Relay-assisted Network Coding Multicast in the Presence of Neighbours
Hana Khamfroush (Penn State University, USA); Daniel E. Lucani and Peyman Pahlevani (Aalborg University, Denmark); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany); Joao Barros (Instituto de Telecomunicações & Universidade do Porto, Portugal)
11:20 Asymmetric Modulation Gains in Network Coded Relay Networks
Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany)
11:40 Single-Carrier Frequency-Division Multiple Access Transmission with Physical Layer Network Coding over ISI Channels
Armin Schmidt (University of Erlangen-Nuernberg, Germany); Robert Schober (Universität Erlangen-Nürnberg, Germany); Wolfgang Gerstacker (University of Erlangen-Nuernberg, Germany)
12:00 BER Performance of Three-Phase Digital Network Coding Employing Combined TAS/Alamouti OSTBC-OFDM in the Presence of Imperfect Channel State Information
Ahmet F Coskun (The Scientific and Technological Research Council of Turkey, Turkey); Oguz Kucur (Gebze Technical University, Turkey)

S5: Secure wireless

11:00 – 11:15 Introductory talk “Security in Programmable Network,” by Peter Schneider (Nokia Networks)
Room: Room QBF14
Chair: Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy)
11:15 On the outage probability of secrecy capacity in arbitrarily-distributed fading channels
Juan M. Romero-Jerez (University of Malaga, Spain); Gerardo Gomez (University of Málaga, Spain); Francisco Javier Lopez-Martinez (Universidad de Malaga, Spain)
11:33 Channel Correlation Map based Indoor-to-outdoor Artificial Noise Design and Secrecy Analysis
Huijun Li and Zekai Liang (RWTH Aachen University, Germany); Gunes Karabulut Kurt (Istanbul Technical University, Turkey); Gerd H. Ascheid and Guido Dartmann (RWTH Aachen University, Germany)
11:51 The Study of the Centralized Control Method to Hasten Link Set-up in IEEE 802.11ah Networks
Dmitry Bankov (Institute for Information Transmission Problems (IITP RAS), Russia); Evgeny Khorov and Andrey Lyakhov (IITP RAS, Russia)
12:09 A zero-sum jamming game with incomplete position information in wireless scenarios
Maria Scalabrin, Valentina Vadori and Anna Guglielmi (University of Padova, Italy); Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy)

S6: Wireless applications

Room: Room QBF15
Chair: Péter Ekler (BME, Hungary)
11:00 Wireless Applications of Mobile Egomotion Estimation with Computer Vision
Laszlo Kundra (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Péter Ekler (BME, Hungary); Hassan Charaf (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
11:20 Distributed movement recognition algorithm based on wrist-mounted wireless sensor motes
Peter Sarcevic, Zoltán Kincses, Szilveszter Pletl and Laszlo Schaffer (University of Szeged, Hungary)
11:40 Social driving in connected car environment
Péter Ekler (BME, Hungary); Tamás Balogh and Tamás Ujj (Researcher, Hungary); Hassan Charaf (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); László Lengyel (BME, Hungary)
12:00 Wakeup signal length optimization combined with payload aggregation and FEC in WSNs
Ákos Milánkovich, Gergely Ill and Károly Lendvai (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Sándor Imre (Technical University of Budapest, Hungary); Sándor Szabó (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)

12:20 – 13:40

Lunch break

13:40 – 14:50

K2: Keynote 2

Muriel Médard
Room: Auditorium Q-II

14:50 – 16:10

S7: Wireless MIMO

Room: Room QBF09
14:50 Performance Analysis of Large Centralized and Distributed MU-MIMO Systems in Indoor WLAN
Qing Wang (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Diptanil DebBarma (Eindhoven University of Technology & IISc, The Netherlands); Zizheng Cao (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Anthony Lo (Universiti Teknologi Malaysia, Sweden); Ignas Niemegeers (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Sonia Heemstra de Groot (Eindhoven Technical University, The Netherlands)
15:10 Establishing Lower Bounds on the Peak-to-Average-Power Ratio in Filter Bank Multicarrier Systems
Bálint Horváth and Peter Horvath (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
15:30 A Banking Mechanism of Diversity-Multiplexing Tradeoff for Massive MIMO Systems
Tsung-Wei Chiang and Ju-Hong Lee (National Taiwan University, Taiwan)
15:50 Preamble-based Estimation of Highly Frequency Selective Channels in MIMO-FBMC/OQAM Systems
Eleftherios Kofidis (University of Piraeus, Greece)

14:50 – 15:30

W1: Opening talk

invited talk for WD2DC
Gabor Fodor
Room: Room QBF14

14:50 – 17:50

W2: Special session 5GCodes

Workshop on Coding Techniques for 5G Networks
Room: Room QBF15
Chair: Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark)
14:50 Precoding Techniques for Turbo Codes
Ronald Garzón Bohórquez (Telecom Bretagne, France); Charbel Abdel Nour (Institut Telecom – Telecom Bretagne, France); Catherine Douillard (Institut Mines Telecom – Telecom Bretagne, France)
15:10 Generalized Error Locating Codes with Soft Decoding of Inner Codes
Igor Zhilin (Institute for Information Transmission Problems, Russia); Fedor Ivanov (IITP, Russia); Victor V. Zyablov (Institute for Information Transmission Problems (IITP) RAS, Russia)
15:30 Orchestrating Feedback for Hybrid Rateless Codes
Carlos Faneca (University of Aveiro, Portugal); André Zúquete (University of Aveiro, Dep. of Electronics, Telecommunications and Informatics & IEETA, Portugal); Jose Vieira (Universidade de Aveiro & IEETA, Portugal); André Moreira (Instituto de Telecomunicações & Faculdade de Engenharia da Universidade do Porto, Portugal); Luis Almeida (Univerdidade do Porto, Portugal); Julio Cano (Universidade do Porto, Portugal)
15:50 Increasing data distribution in BitTorrent networks by using network coding techniques
Patrik János Braun and Márton Sipos (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Péter Ekler (BME, Hungary); Hassan Charaf (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
16:10 coffee break
16:30 On the Packet Delay Characteristics for Serially-Connected Links using Random Linear Network Coding with and without Recoding
Máté Tömösközi (Acticom GmbH, Germany); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany); Daniel E. Lucani and Morten V. Pedersen (Aalborg University, Denmark); Patrick Seeling (Central Michigan University, USA); Péter Ekler (BME, Hungary)
16:50 A Practical View on Tunable Sparse Network Coding
Chres W. Sørensen (Aalborg University, Denmark); Arash Shahbaz Badr (Technische Universität Hamburg–Harburg, Germany); Juan Cabrera and Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Janus Heide (Steinwurf, Denmark); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany)
17:10 Sending policies in dynamic wireless mesh using network coding
Sreekrishna Pandi (Technical University of Dresden, Germany); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany); Jeppe Pihl (Steinwurf, Denmark); Morten V. Pedersen and Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark)
17:30 Reliability Capacity of Half-Duplex Channels with Strict Deadlines
Rui A. Costa (Streambolico, Portugal); Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Tiago T. Vinhoza (Instituto de Telecomunicações & University of Porto, Portugal); Joao Barros (Instituto de Telecomunicações & Universidade do Porto, Portugal)

15:30 – 17:50

W1: Special session WD2DC

Workshop on D2D communications
Room: Room QBF14
Chair: Leonardo Militano (Mediterranea University of Reggio Calabria, Italy)
15:30 Efficient Data Uploading Supported by D2D Communications in LTE-A Systems
Antonino Orsino (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Leonardo Militano (Mediterranea University of Reggio Calabria, Italy); Giuseppe Araniti, Antonella Molinaro and Antonio Iera (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy)
15:50 Network-Assisted Device-to-Device Connectivity: Contemporary Vision and Open Challenges
Sergey Andreev, Dmitri Moltchanov, Olga Galinina, Alexander Pyattaev, Aleksandr Ometov and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
16:10 coffee break
16:30 Location-based mode selection and resource allocation in cellular networks with D2D underlay
Marcin Rodziewicz (Poznan University of Technology, Poland)
16:50 Optimal Schedule for LTE-Advanced Device-to-Device Communication in Aviation
Maciej Mühleisen (Hamburg University of Technology & RWTH Aachen University, Faculty 6, Germany); Jan Habermann and Andreas Timm-Giel (Hamburg University of Technology, Germany)
17:10 Spectral Efficiency and Throughput Enhancement by Full-Duplex D2D Communication in Mobile Clouds
Hamidreza Bagheri (University of Oulu, Finland); Fernando Miranda Bonomi (FACET, Universidad Nacional de Tucumán, Argentina); Marcos Katz (University of Oulu, Finland)
17:30 Joint Mode Selection and Radio Resource Allocation for D2D Communications Based on Dynamic Coalition Formation Game
Jingjing Zhao, Kok Keong Chai and Yue Chen (Queen Mary University of London, United Kingdom); John Schormans (Queen Mary, University of London, United Kingdom); Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya – CTTC, Spain)

16:10 – 16:30

coffee break

Room: Room QBF09

16:30 – 17:50

S8: Wireless OFDM

Room: Room QBF09
16:30 A Robust Blind Time Synchronization Method in OFDM Systems over Multipath Fading Channels
Youssef El Hajj Shehadeh and Sebastian Baumgartner (Chemnitz University of Technology, Germany); Gangolf Hirtz (Chemnitz University, Germany)
16:50 An analysis of out-of-band emission and in-band interference for precoded and classical OFDM systems
Medhat Mohamad (Luleå Technical University, Sweden); Rickard Nilsson (Luleå University of Technology, Sweden); Jaap van de Beek (Luleå University of Technology & Huawei Technologies, Sweden)
17:10 DSFBC Transmission Scheme with OFDM in Adaptive Baseband Radio
Jin Nakazato (University of Electro-Comunications, Japan); Yuki Morimoto and Yoshio Karasawa (The University of Electro-Communications, Japan)
17:30 Managing inter-cell interference with advanced receivers and rank adaptation in 5G small cells
Fernando M. L. Tavares, Gilberto Berardinelli, Davide Catania, Troels B. Sørensen and Preben Mogensen (Aalborg University, Denmark)

18:30 – 23:00

Social dinner

Friday, May 22

09:00 – 10:20

K3: Keynote 3

Tommaso Melodia
Room: Auditorium Q-II

10:20 – 10:40

coffee break

10:40 – 12:20

S9: Wireless channel

Room: Room QBF09
Chair: Tim Esemann (Luebeck University of Applied Sciences & CoSA Center of Excellence, Germany)
10:40 Polarity reception for IR-UWB in wireless fading channel
Olonbayar Sonom and Dan Kreiser (IHP, Germany); Rolf Kraemer (IHP Microelectronics, Frankfurt/Oder, Germany); Gunter Fischer, Denys Martynenko and Oleksiy Klymenko (IHP, Germany)
11:00 In-Band Interference Detection on Reception for IEEE 802.15.4 Transmissions
Tim Esemann (Luebeck University of Applied Sciences & CoSA Center of Excellence, Germany); Horst Hellbrück (University of Applied Sciences Lübeck & CoSA Center of Excellence, Germany)
11:20 Exact SER Expressions of GFDM in Nakagami-m and Rician fading channels
Shravan Bandari (National Institute of Technology Warangal, India); Anastasios Drosopoulos (TEI of Western Greece, Greece); Venkata Mani Vakamulla (National Institute of Technology Warangal, India)
11:40 Doppler Detection in IEEE802.11p Signals for Cooperative Awareness in VANETs
Paul Fuxjaeger (FTW – Telecommunications Research Center Vienna, Austria); Stefan Ruehrup (FTW, Austria)
12:00 Identification of Taps in Time-Variant Multipath Channels for 3GPP LTE-Downlink
Nazar Muhammad Idrees (COMSATS Institute of Information Technology Sahiwal, Pakistan); Michael Rudolf Petit and Andreas Springer (Johannes Kepler University Linz, Austria)

S10: Green Wireless

Room: Room QBF14
Chair: Leonardo Militano (Mediterranea University of Reggio Calabria, Italy)
10:40 Reconstruction of Correlated Sources with Energy Harvesting Constraints
Miguel Calvo-Fullana (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Javier Matamoros (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Carles Antón-Haro (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
11:00 Joint Online Transmission and Energy Transfer Policies for Energy Harvesting Devices with Finite Batteries
Alessandro Biason (University of Padova, Italy); Michele Zorzi (Università degli Studi di Padova, Italy)
11:20 Re-Dimensioning Number of Active eNodeBs for Green LTE Networks Using Genetic Algorithms
Sarah Azzam (German University in Cairo, Egypt); Tallal Elshabrawy (The German University in Cairo, Egypt)
11:40 Energy-Efficient Uplink Power Allocation in Multi-Cell MU-Massive-MIMO Systems
Kaifeng Guo (RWTH Aachen University & Institute for Communication Technologies and Embedded Systems, Germany); Yan Guo (RWTH Aachen University & Faculty of Electrical Engineering and Information Technology, Germany); Gerd H. Ascheid (RWTH Aachen University, Germany)
12:00 Evaluation of operation policies for energy harvesting sensor nodes with variable data traffic
Leonardo Badia and Giulia Mansutti (Università degli Studi di Padova, Italy)

S11: Wireless access

Room: Room QBF15
Chair: Vincenzo Sciancalepore (Institute IMDEA Networks & Politecnico di Milano, Italy)
10:40 EchoRing: A Low-Latency, Reliable Token-Passing MAC Protocol for Wireless Industrial Networks
Christian Dombrowski (RWTH Aachen University, Germany); James Gross (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden)
11:00 Interference Analysis for 5G Random Access with Short Message Support
Gerhard Wunder (Heinrich-Hertz-Institut, Germany); Martin Kasparick (Technical University Berlin & Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany); Peter Jung (TU-Berlin, Communications and Information Theory Group & Fraunhofer HHI – Heinrich Hertz Institute, Germany)
11:20 Analysis of RFID anti-collision protocols based on the standard EPCglobal Class-1 Generation-2
Laura Arjona (Deustotech Institute of Technology- University of Deusto, Spain); Hugo Landaluce (Deustotech Institute of Technology – University of Deusto, Spain); Asier Perallos (Fundacion Deusto, Spain); Pedro Lopez-Garcia and Nikola Cmiljanic (Deustotech Institute of Technology- University of Deusto, Spain)
11:40 Dynamic Queue Utilization Based MAC for Multi-Hop Ad Hoc Networks
Jims Marchang (University of Plymouth & CSCAN Research Centre, United Kingdom); Bogdan Ghita (Plymouth University, United Kingdom); David Lancaster (University of Plymouth, United Kingdom)
12:00 Performance Evaluation of IEEE 802.15.4k Priority Channel Access with DSSS PHY
Berhane Gebremedhin (University of Oulu, Finland); Jussi P Haapola (Centre for Wireless Communications, University of Oulu, Finland); Jari Iinatti (University of Oulu, Finland)

12:20 – 13:40

Lunch break

13:40 – 15:20

S12: Wireless learning

Room: Room QBF09
Chair: Davide Del Testa (University of Padova, Italy)
13:40 Analysis of 38 GHz mmWave Propagation Characteristics of Urban Scenarios
Ignacio Rodriguez (Aalborg Universitet, Denmark); Huan Cong Nguyen (Aalborg University & Faculty of Engineering and Science, Denmark); Troels B. Sørensen (Aalborg University, Denmark); Jan Elling and Jens Åge Holm (Telenor A/S, Denmark); Preben Mogensen (Nokia Siemens Networks, Aalborg, Denmark); Benny Vejlgaard (Nokia Siemens Networks, Denmark)
14:00 Pairwise Recognition of Digital Modulation Modes Using Optimized Circular Harmonic Functions
Andrey V. Osipov (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Alexander B. Sergienko (St. Petersburg Electrotechnical University, Russia)
14:20 Random Vector Differential Entropy Based Cognitive Radio Spectrum Sensing
Usama Y. Mohamad and Dirk Dahlhaus (University of Kassel, Germany)
14:40 Wavelet Preprocessed Neural Network Based Receiver for Low SNR Communication
Husam Y Alzaq and Berk Ustundag (Istanbul Technical University, Turkey)
15:00 Context Information for Fast Cell Discovery in mm-wave 5G Networks
Antonio Capone and Ilario Filippini (Politecnico di Milano, Italy); Vincenzo Sciancalepore (Institute IMDEA Networks & Politecnico di Milano, Italy)

S13: Wireless transport

Room: Room QBF14
Chair: Gerhard Wunder (Heinrich-Hertz-Institut, Germany)
13:40 Performance Evaluation of Multicast Video Distribution using 802.11n in Realistic Environments
Berna Bulut, Evangelos Mellios, Denys Berkovskyy, Angela Doufexi and Andrew Nix (University of Bristol, United Kingdom)
14:00 Modelling of YouTube Traffic in High Speed Mobile Neworks
Géza Horváth and Peter Fazekas (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
14:20 Methodology to evaluate user experience in non-fully loaded wireless communication systems
Moritz Lossow, Paul Arnold, Heinz Droste and Gerhard Kadel (Deutsche Telekom Innovation Laboratories, Germany); Oscar Dario Ramos-Cantor (Technische Universität Darmstadt, Germany)
14:40 Performance Limits of Sparse Support Recovery Algorithms
Georgios Angelopoulos (Massachusetts Institute of Technology, USA); Muriel Médard (MIT, USA)
15:00 Towards the Tactile Internet: Decreasing Communication Latency with Network Coding and Software Defined Networking
Dávid Szabó and András Gulyás (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany); Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark)

S14: Wireless sharing

Room: Room QBF15
Chair: Ramona Trestian (Middlesex University, United Kingdom)
13:40 Non-Orthogonal Multiple Access for Wireless Downlink in Cloud Radio Access Networks
Quoc-Tuan Vien, Ngozi Ogbonna, Huan X Nguyen and Ramona Trestian (Middlesex University, United Kingdom); Purav Shah (Middlesex University & School of Science and Technology, United Kingdom)
14:00 Closed-form Outage and Diversity Analysis of Opportunistic Nulling for Secondary Spectrum Sharing
Dae-Kyo Jeong and Dongwoo Kim (Hanyang University, Korea)
14:20 Distributed Hybrid Spectrum Sharing for OFDMA-based Cognitive Femtocells in 5G Networks
Pavel Mach and Zdenek Becvar (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
14:40 Outage Probability Analysis of Multihop Cognitive Networks under Multiple Primary Users Interference
Petros S. Bithas (Institute for Astronomy, Astrophysics, Space Applications and Remote Sensing, Greece); Athanasios A. Rontogiannis (National Observatory of Athens, Greece)
15:00 A Two-Stage Spectrum Access Selection and Pricing Game for Cognitive Radio Networks
Angeliki Kordali and Panayotis Cottis (National Technical University of Athens, Greece)

15:20 – 15:40

coffee break

15:40 – 17:20

S15: Wireless networking

Room: Room QBF14
Chair: Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy)
15:40 On PLR Estimation for a Multipath Route with Failure Correlation
Igor Kargin and Evgeny Khorov (IITP RAS & MIPT, Russia); Andrey Lyakhov (IITP RAS, Russia)
16:00 Path Loss Interference in Mobile Random Waypoint Networks
Luis Irio (Nova University of Lisbon, Portugal); António Furtado (Universidade Nova de Lisboa / UNINOVA, Portugal); Rodolfo Oliveira (Nova University of Lisbon, Portugal); Luis Bernardo (Universidade Nova de Lisboa, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa, Portugal)
16:20 QoS Connectionless Multicast Routing for Mobile Ad Hoc Networks
Viet Thi Minh Do (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Lars Landmark (Norwegian Defence Research Establishment (FFI), Norway); Øivind Kure (Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway)
16:40 Design and Analysis of Distributed Mobility Management Schemes for Wireless Sensor Networks
Luiz Henrique Suraty Filho and Benoit Denis (CEA-Leti Minatec, France); Mickael Maman (CEA-Leti Minatec Campus, France)
17:00 Network Coded Software Defined Networking: Design and Implementation
Jeppe Krigslund, Jonas Hansen and Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets – Communication Networks Group, Germany); Muriel Médard (MIT, USA)

S16: Wireless relay

Room: Room QBF15
Chair: Sándor Imre (Technical University of Budapest, Hungary)
15:40 Joint Dynamic Resource Allocation and Load Balancing for LTE-Advanced Relay Networks in Heterogeneous Load Conditions
Miguel Eguizabal-Alonso and Angela Hernández-Solana (University of Zaragoza, Spain)
16:00 Relaying Techniques for LTE-Advanced
Asmaa Abdallah (Rafik Hariri University, Lebanon); Khalil Fakih (Lebanese University, Lebanon); Dina Serhal (Rafik Hariri University, Lebanon)
16:20 Power Allocation for the MAC-Phase of a Two-Way-Relay Interference Channel
Stephan Schedler (Universität Rostock, Germany); Volker Kuehn (University of Rostock, Germany)
16:40 Spectral Efficiency of Small Cells Enhanced LTE System – Relay versus Picocell -
Yuan Chen and Bernhard H. Walke (RWTH Aachen University, Germany)
17:00 Ergodic Capacity of Interference Coordinated HetNet with Full-Duplex Small Cells
Mhd Omar Alkadri, Adnan Aijaz and Arumugam Nallanathan (King’s College London, United Kingdom)